Thursday, January 29, 2009

Tamir ve Tamirci/Usta Merakı
29 Ocak 2009 (Perşembe)

Şu anda anneannedeyiz. Kombi bozulunca servisten gelen abiyi pür dikkat izlemekte Öykü Ada. Bir benzinci istasyonunda benzin doldurma kapağının nasıl açıldığını sormakta ve yetinmeyip arabadan inip o güzel kokular (!) eşliğinde yine dikkatle pompa görevlilerini izlemekten büyük zevk almaktadır. Eve gelen ustalar Ada hanım için renkli bir dünya oluşturmakta. Ben hatırlarım, tamirciler, ve çantaları bana hiç de çekici gelmezdi. Ama Ada, yatağını ilk kez getiren ve kuran abilerin yanından hiç ayrılmadığında ve bir tabure isteyip oturup izlediğinde henüz 2,5 yaşındaydı Yine perdeleri takmaya gelen abilerin peşinden ayrılmamıştı ve onlardan birkaç parça hatıra bile almıştı. Evde böyle gerçek boy boy vidaların, tornavidaların, dübel vs. lerin olduğu bir kutusu var ve sık sık onları yere döküp oynamaktan büyük zevk alır.

Ustalara sorulan sorular:

- Nolmuş ki bu makineye?
- Benzin dolmazsa ne olur?
- Araba yıkanırken ben de seyredebilir miyim?
- Pil neden değişir?
- Elektrik sobasının içinde ne var?
- Bu inşaata biz giremeyiz ama ustalar girebilir mi?

Yani bu kızın enteresanlıkları saymakla bitmez. Sabah marketten (ki bir çocuk için ne kadar çok renkli şey var markette) iki paket kedi maması aldı, birincisi yavru bir kediye verilecek, diğerini de saklayıp, bahçeli evimiz olunca besleyeceğimiz kedi için saklanacak :)

Dün işlerimi yapmak için Ada hanımı anneannesine bıraktım. Ve döndüğümde elinde plastik bir mutfak pompası vardı. Çok beğendiğini ve anneannesinin de ona verdiğini söyledi. Enteresan işte. Plastik bir lavabo pompası. Şu anda kombi tamirini izliyor: bir elinde lavabo pompası diğer elinde kedi maması :)

No comments: