Sunday, June 21, 2009

Babalar Günü


Büyükbabamın İstanbul seyahati sürüyor. Yine beraber olma şansı yakaladık ve Ada hanımın her türlü oyununa sabırla karşılık verdi, üstüne yapıştırdığı çıkartmalara ses çıkarmadı ve dahası keyifle yanıt verdi. Çocukları seven herkese saygım sonsuz, bu küçük insanlara sabır ve hoşgörü ile yaklaşan büyüklerimin ellerinden öpmek ve saygıyla eğilmek isterim. BÜYÜKBABAMIN BABALAR GÜNÜNÜ KUTLARIM.

Küçükken dua ederdim "babama bir şey olmasın yolda gelirken" diye, çocuk aklı işte, o gelene kadar camda beklerdim. Anneni mi, babanı mı diye sorulan o meşhur gereksiz soruya, düşünmeden ve anneme nispet yaparcasına "babamı" diye cevap verirdim her defasında. Ankara ziyaretleri olurdu babamın ve erkek kardeşim Emre ile ikimiz kim babamın yastığında yatacak kavgasına düşerdik. Baba kokusu ne güzeldi, o yastığa sinen süper bir koku idi bana göre ve aklımı başımdan alırdı. Çekiştirilmekten yorulmuş yastık birimizde, dalmaçyalı meşhur tespihi diğerimizde uykuya dalardık, altı üstü bir gece kalıp dönecekti oysa...

Sonra kulaklarımda çınlayan bize "her zaman dürüst olun, her ne olursa olsun" lafı gelir ve verdiğimiz kararlara saygı duyuşu. Umarım uzun yıllar daha hayatımıza, güzel günlerimize tanıklık eder, kızımla kurduğu güzel ilişkiyi devam ettirir. Kızım büyükbabasıyla çok mutlu saatler geçirir, yerde otururlar ve Ada hanımın önderliğindeki oyunlara sabırla katlanır, dahası zevk alır. Kızm sık sık şöyle der: "Biliyor musun anne, ben en çok babam ve büyükbabam ile oyun oynamayı seviyorum". SEVGİLİ BABAMIN BABALAR GÜNÜNÜ KUTLARIM.Nihayet benim de bir çocuğum oldu. Biliyordum ben aslında eşimin iyi bir baba olacağını ama beklentilerimin de üstünde çıktı. Onun evlenmeden önce çocuklara yaklaşımından, çocuklara verdiği önemden anlamıştım. Kızımız şanslı bir çocuk, ona gerçekten vakit ayıran ve doğru bir ilişki kuran, en önemlisi geniş bir hoşgörü, sabır ve mantıkla yaklaşan, saatlerce oyun oynamaktan sıkılmayan bir babası var. Kızım eve koşarak gelir, bilir ki babası muhteşem -uyduruk- oyunlarla, kitaplarla, komik tekerlemelerle, şarkılarla, türkülerle, eğlenceli bakış açısıyla zengin bir menü ile karşılayacaktır kızını. En önemli şeyin İLGİ olduğunu bilen, bunu önemseyen, gerçekten vaktini kızına fazlasıyla ayıran, sürprizlerle doludur Öykü Ada'nın babası ve biz ne kadar da şanslıyız, böyle bir babaya sahip olduğumuz için. Belki de bu yüzden Ada hanım her gittiği yerden bulduğu renkli bir şeyi babasına hediye etmek için, paket eder ve üzerine seni çok seviyorum diye notlar yazdırır.KIZIMIN BİRİCİK BABASININ GÜNÜNÜ KUTLARIM, ADA'NIN DEYİMİYLE "KOCA AYAK", BANA GÖRE PEPİTA SENİ ÇOK SEVİYORUZ.


3 comments:

Tuana said...

Çok güzel bir yazı olmuş girnecim.Sen ve ada çok şanslısınız baba konusunda.Aslında ada çok şanslı senin gibi ilgili ve herşeyin en doğrusunu özenerek yapmaya çalışan bir annesi olduğu için.
Henüz doğmamış minik kızın bile hissetmiştir senin ne kadar iyi bir anne olduğunu.En azından senin ruh halinin sağlıklı olduğundan babasının bile ne kadar anlayışlı olduğunu.Ve dünyaya gelmek için sabırsızlanarak sana bir sürpriz yapabiir.Bu güzel aile ortamını karnında geçirmek istemediğinden eminim.Bencede haklı, bir an önce doğmalı ki hislerinde yanılmadığından emin olsun:)

Girno said...

Ne kadar incesin, ne kadar güzel ifade etmişsin Çiğdem, sen de yaz biran önce Tuanacığa duygularınıo, kızlarımız/çocuklarımız için müthiş bir anı olacak bu satırlar.
Ayrıca çok teşekkür ederim, bakış açılarımız benzer olunca birbirimizi daha iyi görüyor ve anlıyoruz değil mi? Yazımı beğenmene de, övgü dolu satırlarına da teşekkür ederim canım arkadaşım. Seninle bazen nerde nasıl davranalım, kızlara daha iyi nasıl model olalım ya da hangi davranış için nasıl tepki verelim diye kafa patlattığımız sohbetlerimizi seviyorum, seni ve baldan tatlı kızını öperim, bence Tuana da çok ama çok şianslı, senin gibi bilinçli bir annesi olduğu için :)

sevgilerimle.

berna said...

girnecigim, ne guzel yazmissin gene. saniyorum, habib icin de degerli bir babalar gunu hediyesidir bu metin... baba'nin ankara gezilerinde yasadiklarinizi biz de kardesim emre ile yasardik:). ah su gurbet ne garip bisey...ben babami ozledim...ben annemi ozledim...