Saturday, March 09, 2013

Çocuğun Sineması


Her çocuk kendi sinemasını çeker. Çocuğun kamerası; gözleri, elleri, ayakları, yüreği, hisleridir. Her yeriyle görür çocuk. Çocukların mekanları, aynalı, hareketli heterotopik mekanlardır. Gittikleri her yeri sinemalarının platolarına dönüştürürler.

Çocuklar her şeyi görür. Çocuk, sadece sizin görmesini istediğiniz maskelerinizi görmez, aynı zamanda maskelerinizin arkasındaki sizi de görür. Dünyayı sizin görmesini istediğiniz gibi görmez, maskelediğiniz dünyanın da "arkeolojik" kazısını yapar, kendi kamerasından görür ve böylece sinemasını çeker.

Çocuk, aynalı çocuk mekanının içine çeker sizi. Bir anda çocuğun sinemasının bir figüranına dönüşüverirsiniz. Büyük bir ciddiyetle verdiği rolü oynamaya başlar, kediyi konuştururken uygun tonda miyavlamazsanız bu çekimi sonsuza kadar tekrarlamak durumunda kalacağınızı anlarsınız.


Çocuğun sinemasına girebilmeniz için çocuğu tanımlamaya, anlamlandırmaya çalışmamanız gerekir. Çocuğu, anlamaya çalışmakla ancak girilebilir bu sinemaya. Anlamlandırmaktan anlamaya çalışmaya geçtiğinizde o muhteşem, sihirli sinema platosuna girer, fenomenler dünyasında bulursunuz kendinizi. Çevrenizde anlamlandırdığınız her şeyin aslında çok başka şeyler de olabileceğini görür, kendi anlamlandırma kafesinizde ne kadar soluksuz kaldığınızı keşfedersiniz.

Çocuğun kendi sinemasını çekmesine fırsat mı veriyorsunuz, yoksa çocuğun sizin sinemanızı çekmesini mi bekliyorsunuz? Herkes her zaman kendi sinemasını çeker. Çocuk da kendi sinemasını çeker. Önemli olan çocuğun bizim sinemamızı çekmesini beklemek değil, kendi sinemasını çekmesine olanak vermek, çocuğun sinemasının içine girebilmek, bir figüranı olabilmektir.

Çocuğun eğitimini devlet mi, ebeveyn mi belirlemeli ikiliğinden çıkıp çocuğun kendisine kulak vermeliyiz. Bir başka deyişle, çocuğun devletin sinemasını mı, bizim sinemamızı mı çekeceği ikiliğinden sıyrılıp çocuğun kendi sinemasını çekmesini sağlamalıyız.

Her çocuk başka bir alem, bütün çocukları tek bir aleme sıkıştırmamalıyız...

No comments: