Wednesday, May 22, 2013

Bir Diyetzede Annenin Hazin Günlüğü
Koala Yağ Parçacıkları

Hani şöyle başlar ya diyet hikayeleri, "ne zaman diyet yapmaya başlasam, gözümün önünden leziz pastalar, börekler, çörekler, kebaplar, lahmacunlar geçiyor" derler ya benim olayım bambaşka. Kendimi diyete başladığım anda çok yalnız hissediyor ve hemen başlıyorum çikolata stoklamaya. Sanırsın kıtlık çıkacak ve ben çikolatasız kalacakmışım gibi, büyük bir özenle hem de. İtiraf ediyorum, evet sanırım ben bir çikolata bağımlısıyım. Mutfakta ancak tabure koyup ulaşabileceğim bir dolaba stoğumu özenle yerleştiriyorum. Diyet yapacağım için elimin altında, gözümün önünde olmasınlar istiyorum. Peki diyette bunca çikolatayı ne yapacağım? Yanıt çok basit, kilo verip incecik olduktan sonra, kendime mükafat olarak vereceğim. Ne olmuş, motive olmaya çalışıyoruz şurda...

Ama ne oluyor, ben bir hafta, bilemedin 10 gün sonra 3-4 kilo veriyorum. Metabolizmam çok hızlı çalışıyor bu arada, kolay kilo alıp, çok da kolay verebiliyorum. Muhtemelen 1 ay dayanırsam fazlalıklarım gidecek, ama ne mümkün, yani NAmümkün.

Neyse, ben kilo verince, çevreden hemen, "aaa ne güzel kilo vermişsin" cümlesini duyar duymaz, tamam oldu bu iş diye, hemen 1.etabı taçlandırmak üzere, tabureye tırmanıp, çikolatalara girişiyorum. Midemin çevresine yapışan ve adeta koala gibi bedenime sarılan yağ parçacıkları, tam ümidi kesmiş, yavaş yavaş yok olmaya yüz tutmuşken, başlıyorlar sevinçten timsah yürüyüşü yapmaya. E ama onlara da yazıııııık, onlar da haklıııı. Napacan, yemeyecen de napacan mecbuuur.


Kakao Geni

Ne çektim be şu çikolatadan, kakao geni varsa, kesin atalarımdan yadigar. Benim bir suçum yok gari. Önceleri yani yüksek dolapta stokladığım çikolataları yemeye başlayınca başka bir çözüm bulmak üzere yola çıktım, hayır bu böyle olmayacaktı. Aynı yüzölçümünün içinde, ben onları düşünmeden yapamıyordum madem ve madem onları satın almadan da diyete başlayamıyordum, olayı çözmüştüm. Harikulade buluşum ise şuydu: Çikolataları arabanın bagajına koymak! Evet dahiyane öyle değil mi? Evet evet en iyi çözüm bu olacaktı.

Ve tekrar ver elini diyet! Tahmin edersiniz ki, 10 gün sonra, sağdan soldan "aman ne iyi kilo verdin" denmeye başladığı anda, Pavlov'un zili duyan köpeği gibi başlıyor beynimin içinde ziller çalmaya, üstelik saat gecenin 12'sinde ve üstelik 5. kattan, asansörsüz evimden üşenmeden iniyor,  evde bir yukarı bir aşağı volta atan kendimi arabanın bagajına balıklama dalarken buluyorum. Merdiveni çıkarken ilk paketi yemeye başlıyorum bile. Kendime geldiğimde 10 günlük diyet modundan çıkıp, çoktan çikolata denizinde kulaçlarımı atmış, ruhen kendimle savaşmaktan bitap düşmüş halde yarı baygın, çokça suçlu, kendimle uzlaşamamaktan bitap halde uykuya dalıyorum. Keşke ben uykudayken, Kırmızı Şapkalı Kız masalındaki avcı gelse, hain kurdun karnını kesip Kırmızı Başlıklı Kız ve anneannesini çıkarır gibi, yağ olmaya yüz tutmuş çikolataları içimden çıkarsa...

Tehlikeli Mod

Bir süre sonra, "tamam" dedim "asla çikolata alıp stoklamayacağım", ama bu kez durum daha da vahimdi. Artık galete ve mısır/pirinç patlaklı kalorisi düşük kıtırlardan alıyorum. Sözüm ona açlığımı bastırmak için atıştırmalık. Bu sefer kilo vermeyi kafama koymuştum, ya da öyle sanıyordum. Beni rahatsız edecek çikolata yığını ile aynı konut sınırları içinde değiliz ve Pavlov'un köpekleri uykuda. Amaaaa gelgelelim kakao genim devrede. Üstelik koala yağcıklarla işbirliği içinde, benim suçum yok gene!  Hemen iki kalorisiz kıtırı alıyorum, arasına kalınca nutellayı sürüyor, muz evet muz dilimlerini sıra sıra diziyor ve üzerine diğer dilimi kapamak suretiyle yiyorum. Yok kesmedi mi, galeteleri nutellaya banıp banıp yiyorum. Kakao geni dedim ya!

Diyetovski

Hayır pes etmedim, buradan da yayınlıyorum. Bu kez gerçekten başladım ve stoklama işini de yapmayacağım ve kakao genine savaş açtım. Listemin kendisine bir de isim taktım, "diyetovski", kişiselleştirirsem belki daha kolay savaşabilirim. Bu kez timsah yürüyüşünü ben yapacağım, bu kilolar gidince! Zumba bile yapmazsam namerdim!

1 comment:

gonca keskin said...

yanındayım diyetovski :)) metabolizmikretikulum ben :D