Saturday, May 25, 2013

Gözlük


Günün bütün yorgunluğunu ve gecenin kalan kısmında yapacağım çalışmanın bütün yükünü gözlüğüme vermiş gibiyim. Gece çocukları uyuttuktan sonra çalışmaya başlamak için gözlüğümü silmem çalışmanın kendisi için harcayacağım enerjinin çok üzerinde bir enerji gerektiriyor. Çünkü, çalıştığımda iş somutlaşıyor, metafiziği ortadan kalkıyor ama çalışma düşüncesi en az çalışmanın kendisi kadar metafiziğini de içerir.

Bir şeyi yapmayı düşünmek her zaman o şeyi yapmaktan daha çok şey yapmak demektir. Çünkü, yapmayı düşünmek, yapmayı düşündüğünüz şeyin somutlaştıramadığınız metafiziğini de ister istemez düşünmek durumunda olmak demektir. Ne kadar sınırlarsanız sınırlayın düşünce, onun görünmeyen, somutlaştırılamayan metafiziğini de yüklenir.

Düşünce ile fiziki ya da rasyonel şeyleri dondurarak somutlaştırmaya çalışırken onun metafiziğini de dondurduğumuz için çok zorlanırız. Çünkü metafizik donmaz, akarak var olur.

Düşünerek hayatı beyne sıkıştırmanın yerine yaşayarak düşünmek gerekir. Düşüncenin metafiziğini ancak düşünceyi ayrı, izole bir eyleme dönüştürmediğimizde akıtabiliriz. Düşüncelerimizi hayattan koparırsak hayat başka akar düşüncelerimiz başka akar...


1 comment:

William Jessie said...

It's a nice article, Which you have shared here about the . Your article is very informative and I really liked the way you expressed your views in this post. Thank you.Anaokulu Yaz Aktiviteleri