Thursday, January 30, 2014

Kitap, Oyun, Mesajlar


Evde abla ile lego oynamalar, kavgalı, sürtüşmeli, anlaşmalı zamanlar işte, her kardeş gibi...


Lorin'den olağandışı egzantrik TV izleme halleri :)
Sinirli bakalım mı anne?


Evde her daim birileri kitap okur... Anne, baba ve çocuklar...İşte okula böyle gidiyoruz biz. Kutu oyunu Ada için, teneffüste arkadaşları ile oynuyorlarmış. Ve bir de okul çantalarından biri Ada'ya ait. Ama kalanlar Lorin için. Evet evi taşıyor diyebiliriz. Yapacak bir şey yok, Lorin bu belli olmaz :)Abla kardeşe sabır ile satranç öğreterek oynamaya çalışırsa.


Ada'nın sınıf arkadaşı Elif'in doğumgününde, Ada ve arkadaşları...
Bu kış bir enteresan, depresif ve dengesiz modda. Kah güneşli, kah soğuk. Bir gün aşağıdaki gibi bahar havası, bir başka gün kar havası, soğuk bıçak gibi...

Bir de terasta scooter'lı teras fırçalama aleti yapabiliriz değil mi? Ada bu belli olmaz.


Bir uyku öncesi, Make "n" Break zamanı.

Lorin'in, "surlar, kaleler" isimli çalışması.
Lorin, kendini iyi hissetmediği (!) bir gün evde kalınca, annesi ile oyun oynamak ister. Annesi bir kaç iş yapıp öyle oynayacağını söyleyince de annesine kızar. Ve bir ip ister. İpi kağıda takıp, bir not yazıp odasının kapısına asmak ister. İp bulamayınca, bir lastik alır. Lastiği bir ucundan keser. Bir parça kağıda bir şeyler yazar (karalar) ve tel zımba ile kağıda lastiği sabitler. (Bu çözüm nereden aklına geldi, bilmiyorum ama çok beğendim.) Ve notu kapıya asar, kendinin dediğine göre, notta şöyle yazmaktadır: "Anne, seninle asla tonuşmat  istemiyorum, odama giremezsin, çüntü yalnız talmat istiyorum."  Lorin'in ergen hallerini düşünemiyorum, kapılar yüzüme çarpılabilir sanki.... Lorin kendini çizerse.

Yine Lorin'den babasına ve annesine (yani bana) yaptığı sürpriz resimler. İkinci resimde, kelebeğin saçları ve fiyonklu tokaları var, dikkatinizi çekerim.

Yine güzel bir hava ve parkta kısa bir salıncak turu.

Apartman komşumuz ve aynı zamanda arkadaşım Özge'nin oğlu Emre için stickerlarla süslü bir not yazıp, bunu da onların kapısına asan Ada ve Lorin. Fikir ve özgün tasarım tamamen kendilerine ait. Mesajın üstünde bir de küçük bir not var, şöyle: Not: Bize gel :)


Bir okul çıkışı, annem ile beraber çocukları alıp, oyun oynayabilecekleri bir yere gidince.
Ada'nın Atatürk için yazdığı bir mesajı buldum evde, hiç durur muyum, hemen fotoğrafladım. Ne zaman yazmış bilmiyorum, geçen yıl yani ikinci sınıfta yazmış olabilir, notta şöyle yazıyor, "Atatürk'e mesaj: Atatürk yurdumuzu sen kurtardın, sen bir kahramansın, sen burada olsan sana çok teşekkür ederdim, Atatürk sensin sen, umarım beni duymuşsundur." :)


No comments: