Wednesday, March 19, 2014

Konsept, Organizasyon, Doğumgünü

Büyük kızım Öykü Ada 1 Şubat doğumlu. Tam da öğretmeninin nikahı ile çakışınca biz o gün evde bir pasta ile kutlayarak geçiştirdik doğumgününü. Ama kendisi hep doğum günü hayalleriyle yaşadı günlerdir. Sağdan soldan bilumum doğum günülerine katılınca da, istekleri kabardı. Şimdiye kadar hep evde kutlamak isterdi doğumgününü Ada, ilk kez dışarıda istedi. "Aaa tamam o zaman" dedik. Öyleyse, hiç konseptsiz, organizasyonsuz, çoluksuz, çocuksuz, kısırsız, palyaçosuz doğum günü olur muydu? Yoo olmazdı. Farkındayım, bu kutlamalar giderek abartılı haller almakta. Doğum gününü böyle kutlayınca, bunun daha mezuniyeti var, mezuniyete gelene kadar bilmem kaç doğum günü daha var, nişanı, kınası, düğünü var. O zaman bu kutlamaları nasıl yapacağız? Çırağan keser mi bilmem! Bazen ben de tam ortasında buluyorum kendimi, abartılı olduğunu düşündüğüm bir çok şeyin.
  
Konseptimizi  Ada’nın çok sevdiği Monster High olarak belirledikten sonra geriye organizasyon komitesi ile tanışmak kaldı: Eminönü esnafı! Bir hafta öncesinden arkadaşım Zerrin ile, organizasyon komitesini tek tek dolaştık, fiyatlara bakmadık bile (!) hangisinin konsepti bize daha yakın ise onlarla çalışmaya karar verdik :) Plastik tabaklarımız, peçetelerimiz, pinyatamız, hepsi Monster High denilen, canavar bebeklerin resimleriyle dolup taşmalıydı, öyle de oldu. Ardından pinyatanın içini bir sürü çikolata ve minik hediyelerle doldurduktan sonra, sıra pinyata dışında eğlenmek için başka ne olabilir diye düşünmeye geldi. Doğum günü ya da herhangi bir kutlama için kullanılan çerçevelerden yapmak aklımdaydı, hem çocuklarla eğlenirdik. Ama yine Eminönü’nde uygun fiyata bulunca alıverdim. Daha önce çocuklara aldığımız ve çok eğlendiğimiz takma bıyıklar geldi aklıma. Eminönü'nde bulamadım ama eve yakınlardaki bir kırtasiyeden buldum.  Birkaç tane eğlenceli taç ve gözlük de aldık. Yan konsept olarak da puantiye seçtim. Bunu Ada değil tamamen insiyatif kullanarak yaptım J büyük misafirlerimize aldığımız peçeteler ve yerlere saçtığımız balonlar çok sevdiğim için puantiyeliydi. Konsept kotasını da doldurduktan sonra eve döndüm. 


Doğum günümüzün olduğu gün erkenden soluğu kuaförde aldık. Ada ve Lorin özenli olmak istedikleri için kuaföre gittik, küçük çocukların kuaföre gitmeleri (sık olmadıkça) olabilir, doğumgünü ve gösteri gibi. Ama makyaj olayına çok sıcak bakmıyorum mesela. Yaşlarından önce koşa koşa büyümelerinden hoşlanmıyorum. Gerçi büyük konuşmamakta fayda var anne olunca bunu öğreniyorsun :)

Doğum günü mekanı olarak okulumuzun cafesini seçtik. Geniş mekanı, güleryüzlü çalışanları ve ortalığı birbirine katıp deli gibi eğlenen çocuklara gösterdikleri sabır ile benden de, diğer annelerden de tam not aldılar. Çocuklar gerçekten çok eğlendiler. Onlar mutlu olunca da büyükler de keyifliydi.


Lorin için konsept tahminleri alayım J Bence, Prenses Bella, Prenses Sofya ya da Prenses Anna (bu Karlar Kraliçesinde varmış).  Yine bir Eminönü’ne uzanırız napalım? 

Aaahh, benim fake doğum günümü okudunuz mu?

No comments: