Wednesday, August 27, 2014

Ev Yapımı Posta Kutusu

Evde canları sıkılan abla ve kardeşin aklına mektuplaşmak gelir. Herkes bir odaya çekilir. Mektup arkadaşı olmaya karar vermişlerdir. Okumayı söken Lorin yazmayı da çat-pat başarınca, mektup yazmak işten bile değildir. Aslında bu mektuplaşma fikri Ada 1. sınıfa giderken çıkmıştı. (Gerçi Ada mektuplaşmayı, yazıyı yani hep sevdi. Görünen o ki, Lorin de sevecek.) Babası Ada'nın okuması ve yazması gelişsin diye bu harika fikri ortaya çıkardı. Ada müthiş heyecanlıydı. Okuması yazması farkında olmadan gelişirken, babasının meydan okuyan notlarına verdiği esprili cevaplar da bizi eğlendiriyordu. Birbirlerine yazdıkları notları, bazen odanın ya da salonun gizli bir köşesine, bazen bir ipe, bazen bir sepete, bazen de kağıttan top yaparak (atmak suretiyle) vermeye başladılar. Bu oyun ile karışık öğrenme şekli gerçekten etkilidir. Tavsiye ederim :) Sonraları, Habip kızlar sabah kalktıklarında sürprizle uyansınlar diye neşeli notlar yazmaya ve odalarının duvarına ya da yataklarına yapıştırmaya başladı. Notlaşmalarımız hala devam eder. Bilmiyorum bu oyun belki Ada'nın oradan aklına geldi. 

Haaa bir de geçen yıl, yani Ada 3. sınıftayken Mia isimli bir İngiliz çocuk ile mektup arkadaşı oldu. Heyecanını anlatamam. Önce Ada Mia'ya yazdı, sonra Mia'dan gelen mektubu bekledi. Mektubu yollarken içine çıkartma ve bir bileklik hediye koydu, kendi fikriydi. Aynı şekilde Mia'dan da renkli ve hediyeli bir mektup geldi.

Gelelim asıl konumuza. Ada ve Lorin bahsettiğim mektuplaşma oyunu için, salona ve kendi odalarına birer posta kutusu koyalım dediler. Kutu arayışından sonra, kutuyu gerçekçi olsun diye hamur yapıştırıcı ile duvara tutturdular. Her bir posta kutusu birine aitti. Her ikisi de ayrı ayrı odalara çekilip, birbirlerine notlar yazmaya başladılar. Herkes notunu kutuya koydu. Belki bir kaç saati böyle geçirdiler. Bu arada yapıştırmak için kullandıkları hamur yapıştırıcılar duvarı zedelemiyor. Hala kaldırmadım kutuları duvardan, zaman zaman birbirlerine notlar yazıp duruyorlar.


 İşte posta kutularımızdan biri,Ve ikincisi...
No comments: