Sunday, October 26, 2014

İksir Timi


Bu iksir işleri Ada kızımın küçüklüğüne rastlar. Ada, her şeyi keşfedip, birbiriyle karıştırmaya, deneyler yapmaya bayılır. Giderek işi ilerletip silgileri rendelemeye, balonlara ya da en son ameliyat eldivenine su doldurmalara, yani zihni sinir icatlara bayılır. Hatta ben elimi buzluğa atayım da kıymayı alıp çözdüreyim diye düşünmem bizim evde. Bilirim ki, buzlukta normal bir buzlukta olmaması gereken her şey olabilir. Rendelediği silgi tozlarını, birleşecek mi diye buzluğa istiflemeler, balonları irili ufaklı doldurup buzluğa koymalar, sulu boyalardan damlatıp, buzluk kalıplarında su ile dondurma çalışmaları ya da oje ile boyanıp dondurulmak üzere buzluğa konan silgiler... 


En son gece bulmadığıma dua ettiğim su dolu ameliyat eldivenleri çıktı ki, maazallah korku filmi gibiydi. Buzluktaki el!  


Bir aralar rengarenk sıvılar elde etmişliği var. Üstelik bunu çok da basit bir mantık ile yapmış. Renkli küçük not kağıtlarının her birini ayrı kaplara koymuş ve değişik renkte sıvılar elde etmiş. 
Lorin de bu renkli ve eğlenceli aktiviteden ve yaratıcı abladan nasibini aldı. O da aynı şekilde böyle şeylere bayılıyor. Yalnız işin en kötü yanı, yeni aldığım, krem, şampuan ya da herhangi bir makyaj malzemesine bir süre sonra göz koyar. Bazen benim herhangi bir misafir ile ilgilenmemi fırsat bilip, ucundan azıcık da olsa kullanıp merakını giderir. Bazen de, n'olur anne, biraz kullanayım, diye diye izin koparır. Daha çok küçükken mercimek, pirinç gibi evdeki bilumum bakliyat, ya da baharatı karıştırırdı. Şimdi bile uzun zaman oyalanır onları versem. 
Bir basamak ileri gidip, prit, ya da yapıştırıcı katıyor artık bu ne idüğü belirsiz sıvılara. Ben onların adını "iksir timi" taktım. Eve gelen arkadaşlarla bir süre sonra kayboluyorsa Ada ve Lorin kardeşler, bilin ki, ya banyoda, ya da terasta iksir peşindeler. Bu iksirleri ısmarlama yapıyorlar artık. Babaları için, "tez zamanda tez bitirme iksiri" ya da anne için "güç ve enerji toplama ve şans iksiri" yapabiliyorlar. Sosyal meşaş içeren, dünya için barış ya da tüm insanlar için sevgi iksiri yapmışlıkları da var :)
Asıl anlatacağım şey ise, bugün beni de ısrarla bu olaya ortak etme çabaları idi. "Anne n'olur sen de iksir yap bizimle" diye diye beni de kendilerine uydurdular. Dizdik terasa malzemeleri, ben de kendimce karıştırıp, azıcık fare perçemi, azıcık yılan ayağı :) gibi evdeki krem ya da şampuanlardan karıştırdım. Vallahi terapi gibi. Ayol çocuklar bu işi biliyor. Öyle iyi geldi ki, anlatamam. Artık bundan kelli ben arada sırada iksir yaparım arkadaşlar. Size de tavsiye ediyorum. Kafana göre abuk subuk malzemeleri karıştırmak çok zevkli. Karıştırma işi için de eski diş fırçalarını kullandık biz. Artık iksir timinde ben de varım bilesiniz :)


 İşte bugünden kareler...

4 comments:

sebuş said...

Dikkat! bu evden bir Albert Einstein çıkabilir:)

ayak izleri-sevgi said...

bayıldım ben bu ablaya.. ne kadar meraklı, yetekli, yaratıcı.. buna bir sebepte sizin ona engel koymamış olmanız.. bu nedenle sizi de tebrik ederim..

Girno said...

Sebuş <3 bu kalpten de özlem çıkbilir :) kcaman öpücükler <3

Girno said...

"ayak izleri-sevgi" çok teşekkürler, çok incesiniz. Tanıştığımıza çok sevindim, en kısa zamanda iade-i ziyaret yapacağım :)