Friday, October 03, 2014

Sıradan Bir Okul Günü

Evet, nerede kalmıştık? Annelik diyordum, sabrın diğer adıdır diyordum. Bütün olanları böyle sakin sabırlı kabullenmeye başladığınızda ve bir çok çocuğun da sizin çocuğunuzdan üç aşağı beş yukarı farklı olmadığını gördüğünüzde, yani aynı şeyleri yaşadığınızı hissettiğinizde siz de rahatlamıyor musunuz? İnstagram fotoğrafının arkasında "asıl" hayatlar var ve her şey fotoğraflardaki kadar sütliman değil!  


İşte bugün de (çarşamba günü) sıradan bir sabahtı. Ve Lorin elbisesini giydi (serbest kıyafet günü çünkü) üzerine takmak için de kına gecesinde takılan taçlardan taktı. Elbisesi pembe, tacı kırmızı, almak istediği çanta ise mavi idi. Bir eline çantasını diğer eline de köpeğinin olduğu çanta gibi kafesi aldı, kedisini alacak eli kalmadı. Bana teslim etti. Hiç bir şekilde kendisiyle polemiğe girmedim. Aylardır ona taktırmakta zorlandığım gözlüğü de takınca, ortaya İvana Sert'lik bir görüntü çıktı. Aşağıdaki fotoğrafta iki kızım arasındaki 10 farkı bulunuz, her ikisi de okula gitmek üzere hazırlar!

Bir kızım (çocuğum) olmasaydı ve bütün bunları fotoğraflardan izleseydim, ya "ayyyhh ne şirin" ya da "yok artık bu kadar da olmaz" diyebilirdim. Ama demiyorum, çünkü anneliğin diğer adı sabır ise, soyadı da kınamamak!

Ben karşı gelmeyip, istediklerini (çok absürt olmadığı sürece, hatta bazen onları da yapmak zorunda kalabilirsiniz) yapmaya çalıştım. Bu yaşlar böyle çünkü, kendini ispat etme çabalarında, dünyayı algılarken, nasıl döndüğünü keşfetme süreçlerinde, inatçı ve dediğim dedik olduklarını en baştan kabul ediyorum. Direnç göstermedim, uyumsuz demedim. "Bu taçlar kına gecesinde takılıyor, bunu biliyorsun değil mi?" dedim mesela. En azından soru sorarak hala isteyip istemediğini ölçtüm. 

Her şey tamamdı, krizsiz, vukuatsız arabaya binmeden önce, "buhar pencerelerimizi" açtık. Dün açıklamıştım, buhar yapan camlara dışarıdan çapları eşit daireler açarak, yolu oradan izlemek. İşte canım, sıradan gündelik olaylar bunlar. Ve okula doğru yol aldık...


No comments: