Monday, November 17, 2014

Yeni Abla Düğmesi

Malumunuz, bahsetmiştim, Ada bu aralar sesini fazlaca yükseltiyor ve sonra da pişman oluyor. Hatta bunu yapmak istemediğini ama kendine hakim olamadığını da anlatıyor. "İçim yaptırıyor" diyor, ahhh hormonlar!

Geçen gün Lorin ile seslerini duydum, "bir sorun mu vaaaar?" diye seslendim (üst genel müdürüm sanki, bırak halletsinler aralarında işte!)

Lorin yanıma geldi ve dedi ki:
"Ada artık bağırmayacakmış!" 
Ben: Yaaa, öyle mi ne güzel!
Lorin: Nasıl yapacağını biliyor musun?
Ben: Yooo hayır, nasıl?
Lorin: Yeni abla düğmesi sayesinde!
Ben: Yeni abla düğmesi????

O sırada Ada geldi:

(Yanağını gösterdi.) "Burada bir düğme olduğunu hayal ettim anne. Lorin'e o düğmeye basmasını söyledim ve artık bağırmayan yeni bir abla oldum ben. Bir sorun olunca basabilirsin!

İşte, az önceki genel müdür triplerime bakın, bir de bu güzel, naif çözüme! Çözebilir çocuklar sorunlarını, yeter ki saygılı davranabilmeyi öğrensinler, kendilerine ve çevrelerine!

Ben de yanağımdaki "yeni anne" ya da "ihtiyaç durumunda, aslında olmayı istediğim kişi" düğmesini arıyorum. Bulursam güzel olacak. Hani otobüslerde olur, "tehlike anında, imdat çekicini kullanın" diye. İşte çözüm kendimizde, kendi içimizde. Bazen gücümün azaldığı anlarda, Ada ve Lorin ve henüz bilumum katkı maddeleri ile tanışmamış bakış açıları sayesinde tekrar şarj oluyorum. Hayata onların penceresinden, onlarla bakabilmek, belki de çocuklaşabilmek!

Yeni anne düğmesi, yeni bakış açısı düğmesi, yeni bir dünya hayal etme düğmesi, yeni.... 

2 comments:

GÜLEV DAMGALI said...

Blogunuza bayıldım. Başarılar diliyorum. Takipteyim. :) Bende bloguma beklerim. www.icimdenngeldi.blogspot.com

Girno said...

Çok teşekkür ederim, ne güzel sözler bunlar :) İlk fırsatta iade-i ziyaret yapacağım, sevgilerimle...