Sunday, December 21, 2014

Bir Çay Demlesem...

Bazen sokakta yürürken, bir sabah vakti., kulağıma bir çay kaşığı sesi gelir. Hani çay kaşığı ile çayı çilink çilink diye karıştırırken gelen o harika ses. Hemen oracıkta içim yaşama sevinciyle dolar. Çayın mucizevi kokusu, tadı var ya hani, bir de sesi var. O ses yaşamın ta kendisidir. Yorgun günlerin kurtarıcısı, mutlu günlerin ortağıdır.
 
İçilen çayın tadı, ortamın etkisiyle değişiverir, sihirlidir adeta. İnsanı kendine görünmez iplerle bağlayan eşsiz tadı ile konuşmayı çoğaltan, buzları eriten, kendinden geçiren bir tutku gibidir çay içmek.
 
"Çayı koy, geliyorum" diye edilen telefonların ardından, sohbetin altını kısık ateşte yakıp da, en tatlı müziği çalmaya başlar insanın içinin orkestrasının. Karnının altında bir yerlerde, minik orkestra elemanları, hazza ortak olmak için zemin hazırlamaktadır. Bütün çay taneleri, bir ordunun kendinden emin neferleri gibi, bile isteye renklerini suya bırakırlar. Yok oluşlarıyla dünyadaki en büyük hazzı, sadece bir kereliğine duyup biteceklerini bilmez gibi büyük bir hevesle eriyiverirler... Ama bilirler ki, yok olmak değildir bu, olsa olsa, yeniden hücre bulmak, bir dönüşüm hali, bir mutluluğa uçmaktır.
 
Bir çay demlesem...
En kedi halimle, sohbete sokulsam. Sıcacık bir yürek bulsam... İçinde aksam, çayın sıcaklığıyla erisem... Sonra sohbetin içinde biraz daha kaybolmak istesem.  En çok da içimin kapılarını sonuna kadar açsam. Zamansız, saatsiz anlar yakalasam. Her çay yudumunda, bir kere daha en basit dünya meselesinden tut da, ağır hikayelerin baş rolünde yeniden olsam. Çözemediğim dertlerimin içinden bir çırpıda çıksam, anlattıkça hafiflesem. Birden, aniden çözüm yolunu en sıcak sohbette tam da çayı yudumlarken buluversem. Öyle ya, bazen dışarıdan kendine bakabilmektir hayat. Ve bunu en çok da sıcak bir sohbetin kollarında başarabilirsin. Ama ille de bu ana, sıcak- demli bir çay eşlik etmeli.
 
Bir çay demlesem...
Tüm benliğimle, yanına kıvrılsam sohbetin... Yepyeni ufukları keşfetsem, yeni tatlara yelken açsam. Çayın kokusu her cümlede değişse, her yeni fikirle tadına, aromasına doyamasam.
Bir çay demlesem...
Kaşığın sesini dinlesem uzun uzun... Yaşama sevinciyle dolsam taşsam...


Bir çay demlesem...

 

No comments: