Monday, January 12, 2015

Merhaba Yepyeni Yıl 
O gün okulda kırmızı günüydü. Günlerden 2014'ün son cuma günü idi. Kırmızı giyinen kuralcı Ada'ya inat, "pembe uzun elbisemi giyeceğim ve prenses olacağım" diyen bir Lorin vardı elbette. Büyük kızından böyle hareketler görmeyen anne hala şaşkındı.
 
"Ama Lorin ya kırmızı?" dediğimde cevabı şöyle oldu; 
"Bak bu taç kırmızı işte, yeter anne, öğretmen aksesuar da olur dedi."
 
 

Okul çıkışında Özge'nin misafiri olup, artık büyümesine rağmen ismi hala "Emre bebek" olarak kalan Emre ile resim yapmak, koşmaca oynamak, kudurmak vardı. Bu üçlü gerçekten aralarındaki yaş farkına rağmen çok iyi anlaşmaktaydı.
 
Pazar günleri Lorin'in çok sevdiği bale dersleri vardı. Ve baleye giderken herkes süslenmekteydi.


Arkadaşım Gülten'in dediği gibi, küçük yaşlarda kurulan dostlukla paha biçilemezdi. İşte Beril ve Derin ile böyle bir dostluk başlamıştı. 


 
Bale çıkışı ne yapmalıydı? Beril'in misafiri olup, eğlenmek vardı. Arabada şebeklik ile başlayıp, bileklik yaparak, deli gibi ebecilik oynayarak günü tamamlamak, ayrılırken de ağlamak arkadaşlığın raconundandı.İşte bir gün okul yolunda...


Ve elbette ki okulda erken yılbaşı kutlaması vardı ve Lorin prenses gelin olarak gitmeliydi. Başka türlüsü düşünülemezdi.Birbirini çok seven, Lorin ve Beril.


Lorin hanımın süslü tarzının tersine, kendi içinde sade bir süs olan, rahatlığı tercih eden Ada ablayı da arkadaşları ile yakalayınca, çekmemek olur muydu? 
Evdeki her atık, bir etkinlik malzemesi olmalıydı. Tuvalet kağıdı ve havlu rulolarından tutun da, etiketler, boncuklar, düğmeler, boş yumurta kartonları, kutular, her ama her şeyi atmayıp sakladığımız bir daha doğrusu bir sürü kutularımız var. Ve bunlarla çok iyi vakit geçirebiliyoruz. Anne tavsiyesi olarak, bir kenara yazılmalı. Belki zaten yapıyorsunuzdur ama, yapmayanlar için de fikir olabilir. 
Bir diğer tavsiye de, bir ozalitçide, renkli kartonları, kitap ayracı formunda kestirip, üzerine sticker, pul, tüy, fotoğraf yapıştırarak ya da resim yaparak, kendi özel kitap ayracınızı yaratmak. Hediye olarak da çok keyifli olabilir.
Yılın son günleri ve yeni yılın ilk günleri karlı günler vardı.


Yılbaşı akşamı, yeni yılı kutlamak üzere annemlere gittik. Lorin ve Ada heyecan içinde hediyelerini açtılar, tombala oynadılar ve yılbaşı akşamları geç yatma sözünü hatırlayıp, mutlu oldular.


Ve yılbaşı akşamı anneannesinde kalmak isteyen Ada'ya tamam dedik, Lorin'i alıp eve geldik. Zor saatler başlamıştı. İki çocuklu olmak daha kolaymış, belli bir yaşı devirdikten sonra tabi ki. Lorin her dakika yeni bir oyun oynamak istedi.

Balkon camından şebeklik yapmadan olur muydu?

 


 

Yılbaşı akşamı gelen kitaplardan birini çok beğenip isteyen Lorin hanım ile beraber, d&r a gidilip, kitap alındı. En çok nereye gitmek istersiniz diye sorsam, öncelik hep buranın olur.
Tchibodan yılbaşında hediye gelen şatoyu yapmak, tatil olan okul günlerinde iyi fikirdi. Hem yıla nasıl başlarsan öyle giderdi ya, işte bütün yıl etkinlik yapmak için bu bir fırsattı :D
 
"Emre bebek" iade-i ziyaret yaparak bize gelince, çok eğlenceli bir akşam geçirebiliriz.No comments: