Thursday, August 13, 2015

Hayat Dışarıda...


Modern zamanda dışarı çıkamayan çocuklar için, iyi ki parklar var! Tozun toprağın içine bulanıp, hayatın kurallarının bir minik piyesinin yaşandığı sokak oyunlarını oynamasını, eve girmemek için yalvarmasını isterdim ama yapabilecek bir şey yok. Parklar, iyi ki...
 
Bu bisikletin aynası olmasaydı, Lorin ne yapardı? Adım başı durup, aynaya bakmalar, saçını düzeltmeler falan...

Alternatif kitap okuma köşeleri. Babanın tepesine çıkmak suretiyle yerine getirilir.


Baba kız sohbet ederken yakaladım.


Bu yıl terastaki yarı olimpik (!) havuza çok fazla giremedi çocuklar. Çoğu gün havalar rüzgarlıydı. Kimi gün dışarda plan yapıldı veya arkadaş ziyaretleri vardı. Az da olsa keyifliydi. Artık patlamış bir havuz ile su oyunları son buldu.

Bazı günler çadırda oynamayı tercih ettiler.
 
 
Lorin'in ısrarı ile ben de girdim çadıra. Çok keyifli oynadık, ben nefessiz kalana kadar. Çadırdan çıktığımızda yanıma gelip bana sarıldı Lorin ve şöyle dedi: "dünyanın en iyi annesi sensin". Ben de buna sevinemedim, çok üzüldüm. Son zamanlarda ona birebir vakit ayırmadığımı farkettim ve suçluluk duydum. Ne yapıp edip, çocuklarımıza özle vakitler ayırıp, kontrolü onlara bırakmalıyız. Yönetmen koltuğunda, bildiğini okumalı. Bunu da anne ve babadan başkası yapamaz. Ama oyun oynarken ya da bir şey yaparken, amaç sadece onu mutlu etmek olmamalı. Yani oyuna kendimizi de katmalı, keyif almalıyız. Aksi hem keyifsiz oluyor, hem de ilişkiyi iyileştireceğine arıza bırakıyor. Eğer kendimizi ona teslim edersek, hem orijinal diyaloglar ortaya çıkıyor en önemlisi de çocuğumuzu yakından tanıma fırsatı oluyor. Yani, demem o ki, siz siz olun, çocuğunuza birebir, özel vakti ayırın. Böyle çocuğun verdiği ipuçlarını doğru değerlendirerek, çocuğumuzun ihtiyaçlarını görebiliriz. Yani yol gösterici ve klavuzumuz da çocuğumuz burada.
 


İki gün anneannede kalmaya giden Lorin ve Ada gece gezmelerinde.Başka bir gün bisiklet turunda bir Minnie Mouse.


Terastan gün batımı...


 
Ada'nın insanın içini aydınlatan, fıkır fıkır, şıkır şıkır canlandıran çizimi.. İşte yine #nevarsaçocukresimlerindevar


 


Anneannede kalınan günün ertesi günü kıvırcık bir dayı ile dışarı çıkmalar da var.

 
 

Bir lunapark ziyaretinde dövme yaptırmanın tam zamanı.
 Ada ve Öykü'den alternatif bir çalışma yöntemi. Biri salıncağa biner, diğeri 4 soru çözer, sonra sıra diğer kişiye geçer.


O sırada minik kardeşler de bir şeyler atıştırıp, film izliyordu. 

 

No comments: