Friday, February 05, 2016

Lorince Binbir Gece

Lorin babasına "Zuzu ile Uykucu Baykuş" kitabını okumaktadır. Uykucu Baykuş, diğer baykuşların aksine geceleri uyuyormuş. Böyle olması onu çok üzüyormuş çünkü arkadaşları gece uyumadığı için tüm oyunları ve eğlenceyi kaçırıyormuış. O uyumasın diye kitabın kahramanı Zuzu ona masal anlatmış. Sabaha kadar süren masal ile Uykucu Baykuş'un sabaha kadar uyumamasını sağlamış.


Kitap çağrışım yapar ve babası Binbir Gece Masalları'nı hatırlar ve Lorin'e anlatmaya karar verir.

Binbir Gece masalını bilenler bilir. Evlendiği her gecenin sabahında, evlendiği her kızı öldürten zalim kralın hikayesidir. En sonunda Şehrazat kral ile evlenmek ister. Babasını dinlemeyen ve bütün civarın kızlarını kurtarmaya kararlı Şehrazat gönüllüdür bu işe. Ve evlendikleri gece, krala masal anlatmak istediğini söyler. Öldürecekse de ondan sonra öldürmesini salık verir. Kral masalı merak eder, dinler. Sabaha kadar süren masalı şafak sökünce en heyecanlı yerinde sonlandıran Şehrazat, ertesi gece devam edeceğini söyler. Binbir gece sürer bu serüven. Ve tabi ki Şehrazat ölmez, diğer kızlar da kurtulurlar. 

Bunu duyan Lorin babasına şöyle der:

Baba, benim aklıma daha iyi bir fikir geldi! Ben de o kralla evlenirdim! Ama öyle binbir gece masalla uğraşacağıma, kral uyurken onu ben öldürürdüm ya da zehirlerdim!!!!

Biz yorumsuz kaldık, yorumu olan?

No comments: