Saturday, July 09, 2016

İki Çocuk ile Yaz Günleri

Şalını masasına örtü yapanlarda bugün...


Kendisinin hastasıyım :) her anlamda. doktorum o da benim. Önce hastalığımın belirtilerini bilgisayara geçiriyor, ardından da serum takıyor.
Gülse ve Beril ikilisi tatile gitmeden önce görüşmeliyiz dedik ve onlara gittik. Beril'ler de bir ara Lorin düştü. Ağlayan Lorin'e Beril'den her tür lojistik destek geldi. Üzerine örtüler (bu sıcakta:)) yanına pofidik oyuncaklar, başının altına yastıklar ve okuması için kitaplar.Mikado'nun çöpleri ooyunu bizim evde çok seviliyor.


İnstagram veya sosyal medyada her fotoğraf paylaşımında mutlaka "..... keyfi" deyince ben de yazarken o kelimeleri kullanmaktan kaçınıyorum. Tam elim "şişme yataklarla çılgınca oyun keyfi " yazmaya çabalıyordu ki, yazmamış oldum değil mi? :D


Soşıl medya çocukları snap atmayı seviyorlar. Bir de yooutube kanalı açtılar. Kanal için videolar çekiyorlar. Eğlenceli haller çıkıyor ortaya ve bence güzel anılar. 


Ve Lorin kafasında yastık ile yoga yaparken görünüyor.


Çay içerken manzaram böyle olursa içimin yağları erimesin de ne olsun?Tabi ki tablet ile de oynuyorlar bu kardeşler.Ve Lorin saçlarını kestirmeye karar verir. Onca zamandır uzun olan saçlar kesilecektir.Çantası, kedisi ve kitabı ile birlikte kuaföre gitmeye hazırdır.


Saçlar kesilirken ağlayacağını sananlar yanılıyorlar. Mutluluktan kahkahalar atıyor, espriler yapıyordu. Ve işte mutlu son. Ada da saçlarının ucundan aldırdı ve mor renkli bir saç taktırdı. Ben de saçlarımın uçlarını aldırdım. Ahmet ağabey de bu işte gerçekten çok iyi, söylemeden geçemeyeceğim.

Şenay ablanın bebeği annesiyle kuaföre gelmişti. Annesi çalışırken bebek ile adeta zevkle ilgilenen bir Lorin vardı. Saatlerce oynadı, konuştu, uyuttu onu. Çınar bebek ile daha önce tanışmış ve yine ilgilenmişti. Bebekcik büyülenmiş gibi Lorin'i anlıyordu adeta, gayet mutlu ve huzurlu saatler geçirdi. Lorin iki ayrı zaman da da Çınar'ı uyutmayı başardı. Kah arabasıyla gezdirdi, kah elinde oyuncak ile oynattı, kah konuştu, anlattı. Bir ara "ah canım sen beni tanıyamadın mı, yok yok benim, sadece saçlarımı kestirdim" dedi. Lorin'den kitap okuma halleri.


Kuaför dönüşü İş Bankası'nın son yıllarda çocukalara verdiği karne hediyesini aldık. "Mars'a Nasıl Giderim?" isimli bu kitabı Ada da, Lorin de çok sevdi. Hala almayanlar varsa almalılar, şiddetle tavsiye ediyorum. 


Lorin puzzle yapalım dedi, sonra sıkıldı ama ben bırakamadım, ihale bana kaldı ama olsun, çok seviyorum.


Yaz günleri teras sayesinde nefes alıyoruz. Mini piknikler, kitap okuma saatleri, kahve, çay, sohbet veya boyamalı etkinlikler yapıyoruz. 
Yazın dizi izlemelerine izin verdik kızların. Hep birlikte ailece dizi izlemek keyifli oluyor yaz akşamları.


Lorin yine kararlı bir şekilde bisikletinin arka denge tekerleklerini çıkarmaya karar verdi. Kendi süreceğini söyledi. Ada hemen her zamanki öğretici ablalık performansını göstererek sabırlı çalışmalarına başladı.  Kendi çok sevdiği halde bisikletini sürmeyip, beli ağrıma pahasına Lorin'in bisikletini dengeye tutmaya çabaladı. 


Sonra ara verip kitap okumaya başladık.
Saat geç olunca da dışarıda yemek yemeğe karar verdik.  


Günün sonunda kızkulesine gitmeye karar verdik. İçine değil ama. Çünkü kızkulesini içerden göremiyorsun. Sahilden onu görmek daha güzel.


Ertesi sabah Ada kızımızın ağrıyan kulağı için doktora gitmeye karar verdik. Nereye gidersek gidelim, çanta hazırlıyorlar. Lorin bir de kedi veya kokarcasını yanına almayı ihmal etmiyor. 


Doktorda bekleme sırasında kitaplar okunuyor hemen.


Kulağına su kaçması muhtemel olan Ada muayene olup, damlasını aldıktan sonra eve döndük. 


Terasta otururken Ada bizim fotoğrafımızı çekti.Bu kardeş iyi bir şey arkadaşlar. Birlikte oynamaktan keyif alıyorlar. Ben de buna bayılıyorum.


Pilates topu ile TV izleme şekilleri var sırada.


Lorin bu! Enteresan çocuk. Harita incelemeye bayılıyor bu kız. Şehir isimleri, ülke isimleri ezberlemeyi, yerlerini bulmayı ve onlar hakkında konuşmayı çok seviyor. 


O akşam Nur'umuz bizi iftara çağırdı. Aile yemeklerini, büyük sofralar etrafında toplanmayı, edilen sohbetleri, gülüşmeyi, birilerine sataşmayı çok seviyorum. Böyle buluşmalar içimi şenlendiriyor. 

Lorin hanım ve klasik pozlarını herkese verdirdiğinde sonuç :)İşte bir bayram sabahı anneanneye gitmeler var sırada.Bayramın ikinci günü Lorin yine bisiklet binmek istedi. Öğrenme heyecanı içindeydi. Biz de yine parkta aldık soluğu.


Keşke babam çocuk olsa...


Akşam saatinde resim yapmayı sevenler kulübü has başkanı ve yönetim kurulu üyeleri :)


Kitapkurdu Lorin'in kitap okuma hallerini derledim, kolaj yaptım.


Slime yapma çalışmalarımız bir kaç denemede başarısızlıkla sonuçlandı. Ama vazgeçmedik. En son denenememiz en başarılısıydı. Daha iyi olabilirdi. Yine de yapım aşamaları da oynamak da çok keyifli idi. Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar romanına başladım. Roman içine çekti beni daha ilk andan.
Lorin ve Ada bana makyaj yapmak isteynce ortaya böyle manzaralar çıktı.


Evet onca plaj, tatil, havuz, deniz görüntüsüne doymuşken, kütüphaneden bir el etsem sizlere nasıl ooolur? Çocuklar baba ile evde, anne kütüphanede tez çalışmaları yapmaktaydı o gün, yani dün.


No comments: