Tuesday, November 22, 2016

İLİŞKİ


İLİŞKİ, kendimizden çıkarak karşılıklı meydana gelen bir PRATİKtir. Kendimizden çıkmadan İLİŞKİye girmeden İLİŞKİye girmek istiyoruz. Eşimizle kendimizden çıkmadan, İLİŞKİye girmeden İLİŞKİye girmeye çalışıyoruz, çocuklarımızla İLİŞKİ kurmadan İLİŞKİ kuruyoruz. 

Tecavüz, İLİŞKİ kurmadan İLİŞKİ kurmak değil midir? Kendimizden çıkmadan, İÇERİDE kalarak, DIŞARIDA olan İLİŞKİyi istemek. 

Toplumsal olarak İLİŞKİYE geçmeden İLİŞKİYE geçiyoruz. Yüzleşemiyoruz. İLİŞKİ yüzleşmeyi gerektirir, karşılıklı olarak DIŞARI çıkmayı gerektirir. 

Her geçen gün kendimizi daha fazla İÇERİYE sıkıştırıyoruz, İLİŞKİ ihtiyacımız hasıl olduğu zaman da canavarlaşıyoruz. İLİŞKİ çağında İLİŞKİSİZLİĞİ yükseltiyoruz. 

Kadın cinayetleri DIŞARIYA çıkmadığımızı, İLİŞKİ kurmadığımızı gösteriyor. DIŞARI çıktığımız, İLİŞKİYE girdiğimizde İÇERİDE, İLİŞKİSİZ kendi çadırlarımızdaki kısır dünyamızı DIŞARIDA göremediğimizde afallıyoruz. 

Türkiye’de kadın cinayetlerinin bu kadar fazla olmasının önemli nedenlerinden biri, DIŞARIdan uzak, İÇERİye gömülmüş olan bizlerin küresel bilgi-iktidar ile DIŞARI çıkmak, İLİŞKİye geçmek durumunda kalmasıdır. 

DIŞARIya çıktığımızda, DIŞARI ile İLİŞKİye girdiğimizde İLİŞKİSİZ bir İLİŞKİYİ sürdüremediğimiz için olanlar oluyor. 

Dışlama İÇERİYE dair bir kavramdır, yüzleşme, DIŞARIDA olur, maskeler iner.
İLİŞKİye girdiğin her şeyi değiştirirsin, kendin de değişirsin. Bu değişim iyi de olabilir, kötü de olabilir, risktir. 

Risksiz, rastlantıya açık olmayan, tarihselliği askıya alan, kapalı, “garantili” bir değişimin imkanı yoktur. Akan ırmakta sen de akarak gidersin, bir kütüğün üzerinde, ırmağa karışmadan akamazsın, sürüklenirsin.

No comments: