Sunday, June 04, 2017

Bağa Gel, Bostana Gel

Malumunuz veçhile Habip Van dolaylarında kendisine bir bahçe edindi. Bisikletine binip, Ceyar kılıklı fötr şapkasını takıp bahçeyi sulamaya gidiyor nicedir.
 

Giderek Ceyar'ı daha iyi anlıyorum.

 
 
Emekli olmadan hayallerine kavuştu bile. Gerçi onu iyi tanırım, hiç öyle sayfiye yerine taşınma planları yoktu, gelip onu buldu huzur, öylece kendiliğinden. Fuko'cu bakış ile turp yetiştirmek de varmış kaderde demek. Onlara Niçe'den, Fuko'dan satırlar okuyarak sulamak da varmış. Her gün çocuklara bugün bahçe şöyleydi, böyleydi diye anlatmak, hikayeleştirmek de varmış. Bir de Habip'in Hacı dayısı varmış. Bahçeye gözü gibi bakan, ben diyeyim dayı, siz deyin arkadaş, hoşsohbet, hayatı oldukça ciddiye alan ve bir o kadar da eğlenceyle bakabilen biri. Bahçe işi de şakaya gelmez, sevgiyle bakacaksın, sulayacaksın, özeneceksin, öyle kimyasala bel bağlamayacaksın. Ekininle organik bir bağ kuracaksın ki, organik olsun ürünlerinde.
 Habip Fuko ekinlere okurken...

Habip ve Hacı dayı 
Gel zaman, git zaman her şey güllük gülistanlıkken, tutsun bahçeye bir köstebek dadanmasın mı?
 

 
 
 Van'dan telefon ile hemen Lorin ve Ada'ya verilir bu haber. Lorin'e göre, bu köstebek bir tane değildir. Muhtemelen köstebekgillerdendir. Köstebekgilleri bilen bilir. Hem belki bu yaramaz yolunu kaybetmiştir. Sabretmeli aile üyelerinin bu kaçağı bulmalarını sağlamalıyız. Gerekirse yardım etmeliyiz. Yazık değil mi ona? Ki zaten kimyasala başvurulmayacağı için bu köstebek efendinin gitmesini belki de başka bir bahçeye dadanmasını beklemekten başka çare yok şüphesiz.


 
Lorin gibi değilse de ona benzer düşünen biri daha vardır. O da Hacı dayı. Köstebek dadandığını öğrenince bahçeye, ilk yorumu şu olmuştur. (Belki de hepimiz bu bakış açısını ondan öğrenmeliyiz.)
-"Herkes kısmetini yer!"
 
Yani gözün gibi bak, besle, sula, Fuko'dan satırlarla felsefik yaklaşımlarla büyüt, gelsin bir köstebekgil yesin bitirsin turpunu, tereni! Olacak iş mi?
 
Habip de bu durumda şöyle der:
- Hacı dayı biz de başka bahçeden nasipleniriz o halde, köstebek kadar kafamız çalışmayacak mı Allasen? Herkes kısmetini yer madem.
 
Hem başka bahçeye dadanmasını daha çok beklerler, zira köstebek de Fuko'cu ise demek.
 
O zaman Neşet Ertaş'tan gelsin...
 

No comments: