Saturday, March 17, 2018

ANNELER DE İNSANDIR FARUK

Süreyya dedi. “Anneler de insandır, doğa üstü yaratıklar değildir.” dedi. Daha doğrusu dizinin içinde bu replik parıldadı.

Demek istedi ki, anneleri kalıplara sokmayın, insanüstü, doğaüstü davranmasını beklemeyin. Kadın güçlü evet ama, bu gücü sömürmeye, kullanmaya kalkmayın. Onları kutsamayın, kalıplaştırmayın.

Cenneti ayaklarının altına vere vere yasaklara boğmayın! 

Oradan bakınca, o kutsallıktan bakınca, kendini bir Meryem ana, bir Fatma ana, Rahibe Teresa olarak görmesini ve öyle yaşamasını beklemeyin.
Acaba siz yapmak istediklerinizi renkli bir kılıfla, “ama sen kutsalsın cicim”lerle yedirmeye mi çalışıyorsunuz? Yemezler. 

Kadınlar da bunu kendisine farkında olarak, olmadan ya da alışkanlıkla, “çevreden öyle gördüm” cülükle yapmasın.

Ben biri böyle yapınca bu repliği tekrarlamaya karar verdim. Hatta arabesk olmazsa gökyüzüne, dağa taşa yazmak isterim.

“Eyyy bütün Faruk’lar! Anneler de insandır, doğa üstü yaratıklar değildir.”

Biz insan olmak istiyoruz, sadece insan. En az erkekler kadar insan! Kutsallık kılıfı altında ötekileştirilmeden! Kendi varoluşunu gerçekleştirmeyen anne, adanmış bir hayatı olan anne bir yerden sonra patlar. Balon gibi, yanardağ gibi, volkan gibi, tsunami dalgaları gibi, çılgın rüzgardaki deniz gibi patlar. Hepimiz altında kalırız.

Anne olmayan kadına hiç girmiyorum, zira herkes anne olmak zorunda değil, bunu dayatmak da ayrı bir ötekileştirme çabası! Kadın anne olmayabilir, istemeyebilir, çeşitli nedenleri olabilir.
Haa bir de kutsallık isteyen türbeye gitsin! Bi çekin elinizi üstümüzden.... Bu kutsallık masalından bıktık!


No comments: